Во две австралиски држави вонредна состојба поради пожари
Foto

Во две австралиски држави вонредна состојба поради пожари

Властите во австралиските држави Квинсленд и Нов Јужен Велс прогласија вонредна состојба поради пожарите кои избија за време на викендот, при што загинаа три лица, а уништени се повеќе од 150 куќи.

Временските услови со температури повисоки од 34 степени и силен сув ветер го отежнуваат гаснењето на пожарите и го загрозуваат квалитетот на воздухот.

Според премиерот Гледис Буреџиклијан, ваквата мерка е донесена поради заштита на животот, имотот и безбедноста за сите. Властите истовремено го предупредија локалното население дека би можело да се случи и евакуација, додека е се уште се мирно и без паника.

На пожарникарите во гаснењето на огнот им помагаат колегите од државата Вирџинија, а вкупно се ангажирани 400 со 50 возила. Во текот на сувата летна сезона во Австралија шумските пожари се вообичаени, а најлошата огнена стихија ја погоди земјата во 2009 година, кога загинаа 173 лица, а 414 беа повредени.

0 Коментари

Остави коментари