Во Бразил нов црн рекорд – 18.947 нови случаи и 407 починати
Foto

Во Бразил нов црн рекорд – 18.947 нови случаи и 407 починати

Бразил регистрираше рекордни 18.947 случаи на коронавирус во последните 24 часа и 407 смртни случаи, соопшти Министерството за здравство.

Во Бразил, над 5,5 милиони луѓе се заразени со вирусот од почетокот на пандемијата, што е најмногу по САД и Индија.

Оваа јужноамериканска земја има и 159.884 смртни случаи поврзани со Ковид-19, што ја рангира на второ место по САД по бројот на смртни случаи.

0 Коментари

Остави коментари