Власта и опозицијата без договор за лидерска средба
Foto

Власта и опозицијата без договор за лидерска средба

 Власта и опозицијата се без договор за Законот за јавното обвинителство, за пописот и за Изборниот законик. Додека премиерот Зоран Заев изрази очекување дека во скоро време ќе биде договорена средба, лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со став дека нема амбиент во државата за да функционира политичкиот дијалог меѓу позицијата и опозицијата.

Засега нема договор за лидерска средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за трите теми – Специјалното јавно обвинителство, пописот и Изборниот законик, изјави во петокот премиерот Зоран Заев, посочувајќи дека нивните кабинети се во контакт и очекува дека во скоро време ќе биде договорена средба. 

Во однос на Изборниот законик премиерот Заев, рече дека ставот на СДСМ е дека за нив како партија е прифатлива една изборна единица, отворените листи, се што ќе значи демократизација, се што ќе значи стручна експертиза за возможност во државата.

0 Коментари

Остави коментари