Владина делегација во Виена на средби со претставници на австриски компании
Foto

Владина делегација во Виена на средби со претставници на австриски компании

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев денеска ќе престојува во Виена, каде ќе има работни средби и панел дискусија со претставници на австриски компании.

Како што соопшти владината прес-служба, тема на средбите ќе биде економскиот развој и инвестицискиот потенцијал во државата во организација на Мрежата за бизнис развој на Југоисточна Европа (South-East European Business Development Network, SEEBDN).

Во делегацијата се и вицепремиерот задолжен за економски прашања и координација со економски ресурси Кочо Анѓушев и министерот за здравство Венко Филипче.

Премиерот Заев ќе учествува и на панел дискусија организирана од австрискиот Карл – Ренер Институт и фондацијата „Фридрих Еберт“ за ЕУ перспективите на Република Северна Македонија и домашните реформски процеси. 

0 Коментари

Остави коментари