Вернер се искачи на второто место во историјата на Бундеслигата по постигнати голови на гостински терен
Foto

Вернер се искачи на второто место во историјата на Бундеслигата по постигнати голови на гостински терен

Напаѓачот на Лајпциг, Тимо Вернер постигна гол на натпреварот (4:2) од 29. коло од Германскиот фудбалски шампионат против Келн одигран вчеравечер. За напаѓачот, ова беше 15-ти погодок на теренот на ривалот.

Според овој индикатор, Вернер го зазема второто место во историјата на Бундеслигата, изедначувајќи се со Пјер-Емерик Обамејанг (2016/17), Един Џеко (2009/10) и Герд Милер (1971/72).

Рекордот му припаѓа на Јуп Хенккес, кој постигна 17 голови на гостувањата во сезоната 1973/74.

0 Коментари

Остави коментари