Вашингтон му оддава последна почит на поранешниот претседател на САД, Џорџ Буш постариот
Foto

Вашингтон му оддава последна почит на поранешниот претседател на САД, Џорџ Буш постариот

Неколкумина поранешни американски претседатели како и голем број дипломати од целито свет пристигнаа во вашингтон да му одадад последна почит на поранешниот пертседатекл на сад, џорџ буш кој почина во петокот на 94-годишна возраст. Џими Картер, Бил Клинтон и Барак Обама ќе му се придружат на актуелниот претседател Доналд Трамп во Националната катедрала во Вашингтон, каде неговиот син и порабнешен претседател, Џорџ Буш помладиот ќе одржи говор. Погребната церемонија ќе започне од Капитолот, а потоа неговото тело ќе биде пренесено во Катедралата. Ковчегот потоа ќе биде однесен во воздухопловната база Ендрјус а утре ќе биде вратен во Хјустон, Тексас. Тој ќе биде погребан веднаш до неговата сопруга Барбара, која почина во април годинава, како и до нивната ќерка Робин, која почина од леукемија во 1953-та година. Покрај ковчегот постојано беше и двегодишниот лабрадор.

На територијата на целата држава е прогласен национален ден на жалоста, а сите сојузни установи се затворени. Во знак на почит и албанското знаме кое се наоѓа на претседателската резидеција во Тирана е спуштено на половина копје а ден на жалост прогласи и Косово. Џорџ Буш е 41. претседател на САД а последните неколку години тој страдаше од Паркинсонова болест. Во текот на неговиот мандат заврши Студената војна а беше изведена и воената операција „Пустинска бура” против ирачкиот претседател Садам Хусеин. Буш беше ветеран од Втората светска војна, директор на ЦИА, а осум години беше и потпретседател на Роналд Реган.

 

0 Коментари

Остави коментари