Вардар подобар од Пелистер во првото големо дерби од Суперлигата
Foto

Вардар подобар од Пелистер во првото големо дерби од Суперлигата

Првото дерби во македонското ракометно првенство му припадна на Вардар кој вечерва во СЦ „Јане Сандански“ го победи Еурофарм Пелистер со 29:25.

Предводник на „црвено-црните“ до триумфот над битолчани беше Тимур Дибиров со 10 голови, во поразениот тим се истакнаа Стипе Мандалиниќ и Томислав Кушан со по пет погодоци.

Вардарци со максимални четири победи и 12 освоени бода се лидери на табелата во Суперлигата.

Еурофарм Пелистер го запиша првиот пораз и со девет бода е во групата на пет екипи од второто до шестото место.

0 Коментари

Остави коментари