Утре се очекуваат 10 илјади дози од „Фајзер“, а до крајот на април и 200 илјади кинески вакцини
Foto

Утре се очекуваат 10 илјади дози од „Фајзер“, а до крајот на април и 200 илјади кинески вакцини

Во земјава досега се вакцинирани околу 35 илјади граѓани, од кои околу 13 илјади ја примиле вакцината на „Астра Зенека“, од која има уште 10 илјади на располагање. Нешто помалку од три илјади има од руската „Спутник-В“ и илјада од кинеските вакцини. Во СЦ „Борис Трајковски“ се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години со поредуцирани термини од претходните денови.

Министерот за здравство Венко Филипче завчера ја оцени како стабилна состојбата во болниците и рече дека нема некој голем и неконтролиран наплив на пациенти во сите јавно-здравствени установи во Скопје и насекаде во државата. Тој очекува во наредниот период бројот на хоспитализации да почне да се намалува.

Според податоците кои вчера ги објави Институтот за јавно здравје, регистрирани се нови 824 случаи на Ковид-19 од направени 3.988 тестирања. Оздравеле 682 пациенти, а починале 31, од кои најмладиот е на 38-годишна возраст.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 146.733. Бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.

0 Коментари

Остави коментари