УЕФА ја казни Србија за расизам
Foto

УЕФА ја казни Србија за расизам

УЕФА ја казни Србија својот следен натпревар дома да го одигра без публика заради манифестациите на расизам за време на Европскиот квалификациски дуел против Португалија (2:4) на 7 септември.

Дуелот на Србија против Луксембург на 14 ноември ќе се игра пред празни трибини, а кон санкцијата има и глоба од 33.500 евра, како и еден меч условно, кој ќе влезе во сила при следниот прекршок во наредната една година.

На следната средба на Дисциплинскиот одбор на УЕФА се очекува да се објави казната за Бугарија за расистички постапки на бугарските навивачи за време на натпреварот со Англија минатата недела.

0 Коментари

Остави коментари