Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус
Foto

Трамп: Не ги слушам експертите за коронавирус

Откако бројот на заразени со новиот коронавирус во САД надмина три милиони луѓе, и регистриран е втор дневен рекорд на повеќе од 60.000 заразени, американскиот претседател Доналд Трамп рече дека неговата земја е во „добра позиција“ и призна дека „не ги слуша неговите експерти“ пишува Гардијан.

Тој исто така јавно го критикуваше докторот Ентони Фаучи, највлијателниот експерт во штабот на Белата куќа за борба против коронавирусот, кој на почетокот од неделава рече дека САД се „заглавени во првиот бран“ на пандемијата.

САД имаат најголем број смртни случаи на коронавирус во светот – над 130.000 жртви.

– Не се согласувам со него. Знаете, доктор Фаучи рече дека„ не носете маски“ и сега повикува да ги носиме. И вие знаете, тој кажа многу работи: Не ja затворајте Кина, не ja забранувајте Кина. И јас сепак го направив тоа. Не ги послушав моите експерти и ја забранив Кина, рече Трамп во интервјуто за Греј ТВ кое ќе биде емитувано во недела.

0 Коментари

Остави коментари