Тотенхем триумфираше над Саутемптон во Премиер лигата
Foto

Тотенхем триумфираше над Саутемптон во Премиер лигата

Екипата на Тотенхем вечерва во Премиер лигата триумфираше над Саутемптон со 2:1 во првиот натпревар предводен од клупата од Рајан Мејсон.

Раководството на Тотенхем претходно неделава го назначи 29-годишниот стратег за предводник на клубот од Лондон до крајот на сезоната, наследувајќи го Жозе Мурињо, кој беше отпуштен.

Тотенхем стигна до победата со пресврт, откако Дени Ингс ги донесе гостите во водство во 30. минута. Герет Бејл по еден час игра го израмни резултатот, а Сон од пенал во 89 минута беше прецизен за конечни 2:1 за тимот на Мејсон.

Тотенхем ја забележа 15. победа сезонава во Премиер лигата и со 53 бодови се наоѓа на шестото место, додека Саутемптон е на 14. место со 36 бодови.

0 Коментари

Остави коментари