Светот пред нова опасност, кинеските научници откриле нов вирус сличен на свинскиот грип
Foto

Светот пред нова опасност, кинеските научници откриле нов вирус сличен на свинскиот грип

Кинеските научници откриле нов вирус сличен на свинскиот грип кој има потенцијал за пандемија.

Вирусот кој е пронајден кај работници во кланиците во Кина, може да се пренесе на луѓето, а неговиот главен носител се сметаат домашните свињи. Истражувачите велат дека вирусот ги покажува сите знаци на брзо прилагодување на луѓето и предупредуваат дека може да мутира и да доведе до нова епидемија.

Последната пандемија со која се соочи човештвото пред сегашниот бран на коронавирус беше свинскиот грип од 2009 година, што почна во Мексико.

А од Светската здравствена организација велат дека се уште е далеку крајот на епидемијата иако државите почнаа да ги олабавуваат рестриктивните мерки. 

„Сите сакаме да продолжиме со животот, но реалноста е дека ова што се случува во моментов не е ниту блиску до својот крај. Иако одредени држави имаат постигнато напредок, глобално, пандемијата се забрзува.“ - изјави Тедрос Адханом Гебрејесус - генералниот директор на Светска Здравствена Организација.

Американските сојузни држави Калифорнија и Тексас пријавија рекорден пораст на бројот на заразени лица во текот на претходниот ден, а влошување на епидемиолошката слика има и во Флорида, Аризона, Канзас и Њу Џерси, кои воведоа нови мерки во борбата против коронавирусот.

Во Калифорнија во текот на претходниот ден бројот на заразените со коронавирус се зголеми за нови 7000 лица а Лос Анџелес, кој е ново жариште на пандемијата, има над 100.000 заразени случаи од Ковид-19.

„Во последните три недели се примени повеќе лица кои имаат потешки симптоми отколку во претходните десет недели. Има експоненцијален раст на бројот на случаи и на сериозноста на самите случаи.“ - изјави д-р Џосеф Варон.

Австралуиските власти наредија карантин за десетина предградија на вториот најнаселен град во Австралија, Мелбурн, откако беа откриени нови 64 случаи. Државата досега успешно се справуваше со Ковид 19 и се регистрирани 7.700 случаи на заразени и 104 смртни случаи од Ковид-19.

0 Коментари

Остави коментари