Смртниот биланс од експлозијата во Танзанија се искачи на 75 лица
Foto

Смртниот биланс од експлозијата во Танзанија се искачи на 75 лица

Бројот на жртвите од експлозијата на цистерна со нафта во Танзанија се зголеми на 75, откако уште четири лица во болница им подлегнаа на повредите. Поради несреќата, претседателот на таа земја Џон Магуфили прогласи национална жалост, а вчера и денеска се погребани настраданите.

Меѓу повредените, кои се здобија со тешки изгореници, има и лица кои се обидувале да го извлечат горивото од резервоарот по несреќата. Експлозијата се случи на околу 200 километри западно од главниот град Дар ес Салам.

Инциденти со смртни последици кога луѓе крадат гориво од оштетени цистерни не се ретка појава во Источна Африка.

0 Коментари

Остави коментари