Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители
Foto

Силна експлозија во Крајстчрч, евакуирани жители

Во силна експлозија на гас во Крајстчрч, каде што пред четири месеци имаше смртоносни напади во две џамии, повредени се шест лица, а десетици жители се евакуирани од своите домови.

Експлозијата е почувствувана и на неколку километри од настанот, а првично луѓето мислеле дека е земјотрес или експлозија на бомба.

Властите соопштија дека станува збор за експлозија на гас, а истрагата е во тек.

Според полицијата, експлозијата претствува „сериозен инцидент“.

Во две џамии во Крајстчрч пред четири месеци напаѓач уби 51 лице и рани десетици.

0 Коментари

Остави коментари