Шаповалов го совлада Надал во Рим
Foto

Шаповалов го совлада Надал во Рим

Денис Шапoвалов го елиминираше Рафаел Надал од осминафиналето на АТП турнирот во Рим, со вчерашната победа од 1-2.

„Кралот на земјената подлога“ го започна натпреварот со предност од 1-0 добивајќи го првиот сет со убедливи 6-1. Во вториот сет Шапoвалов славеше со 7-5, а во одлучувачкиот заокружи со 6-2.

Во следното коло Шаповалов ќе се сретне со Руд, кој вчера го совлада Бруксби.

 

Турнирот во Рим за Надал претставуваше последно загревање пред да се обиде да го додаде Отвореното првенство на Франција на рекордот од вкупно 13 титули.

0 Коментари

Остави коментари