Серена Вилијамс убедлива против Шарапова во дербито на 1.коло од УС Опен
Foto

Серена Вилијамс убедлива против Шарапова во дербито на 1.коло од УС Опен

Американката Серена Вилијамс ја совлада руската тенисерка Марија Шарапова со 2-0 во првото коло на Грен слем турнирот во Њујорк.

Двата сета осмата носителка ги доби со по 6:1.

Од првите десет фаворитки во 2.коло досега пласман изборија Ешли Барти (2. носителка), каролина Плишкова (3. носителка),  Елина Свитолина (5.носителка)  и Медисон Кис (10. носителка).

Вкупниот награден фонд на УС Опен е 57,2 милиони долари.

0 Коментари

Остави коментари