Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата
Foto

Седница на италијанскиот Сенат за недоверба на Владата

Италијанскиот Сенат денеска ќе го разгледа предлогот за изгласување недоверба на Владата.

Сенаторите го прекинаа летниот одмор и денеска во полн состав ќе разговараат за иднината на италијанската Влада.

Политичката криза почна минатата недела кога министерот за внатрешни работи и лидер на партијата Лига, Матео Салвини побара предвремени избори.

Неговото барање уследи по несогласувањата со коалицискиот партнер Движење пет ѕвезди за прашањата за миграцијата и за буџетот.

0 Коментари

Остави коментари