Сари објасни зошто Де Лихт сè уште има тешкотии во Јувентус
Foto

Сари објасни зошто Де Лихт сè уште има тешкотии во Јувентус

Менторот на Јувентус, Маурисио Сари, беше задоволен од успехот во „Дерби дела Моле“ против Торино со 1-0. Единствениот гол на натпреварот беше дело на Матијас де Лихт во второто полувреме.

Дефанзивецот беше и главен играч во друга ситуација, кога топката го удри во рака во шеснаесетникот. Сепак, судијата не досуди ништо и „бјанконерите“ го добија натпреварот. 

– Во овој дел од сезоната, ние не правиме сметки, само собираме поени. Немаме илузии дека убаво ќе победуваме. Де Лихт доаѓа од лига која не е толку тактички напредна и нормално се уште да чуствува тешкотии, рече тренеротна „црно-белите“.

Де Лихт пак изрази среќа од победата и голот што го постигна. 

– Ова е посебен момент. Тешко е да се преселам во нов тим и во ново опкружување, но моите соиграчи ми помагаат многу и сè оди одлично. Учам со секој одминат натпревар, изјави холандскиот репрезентативец.

0 Коментари

Остави коментари