Саинц се надева дека во 2022 година ќа ја остварам првата победа во кариерата

Возачот на Ферари, Карлос Саинц ги сподели своите очекувања за сезоната 2022 година.

– Се надевам дека следната година автомобилот ќе биде брз како ракета и ќе ни овозможи да се бориме за високи места. Сигурен сум дека ќе можам да се прилагодам на болидот, веќе работам на ова на симулаторот. Судејќи според впечатоците од симулаторот, автомобилот ќе се промени многу. Нема да биде така лесно да се контролира. На пример, рамнотежата во аглите ќе биде различна. Автомобилот ќе биде брз, но нема да биде лесен за возење. Следната година многу би сакал да се натпреварувам за првата победа во Формула 1, да се натпреварувам за шампионската титула. Никој не знае како ќе испадне на крајот, но јас би сакал да остварам победи, изјави Саинц за шпанска „Марка“.

Сезоната 2022 година ќе биде втора за Саинц во Ферари. Претходно беше објавено дека италијанскиот тим сака да го продолжи договорот со Шпанецот до крајот на 2024 година.