Русковска: Се истражува рекет и врз други бизнисмени
Foto

Русковска: Се истражува рекет и врз други бизнисмени

Засега нема нови моменти во истрагата за случајот „Рекет“. Има сознанија и за други случаи на уцени кои се вршени од осомничените, неколку бизнисмени веќе дале изјава во обвинителството, но во моментов детали за тоа не можат да се откријат, вели обвинителката Вилма Рускоска во изјава за Дојче Веле.
И посочува дека се уште не завршено вештачењето на запленетиот телефон на обвинителката. Таа информира дека се уште трае вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, што и беше одземен во понеделникот и дека, од тој аспект, нема нови моменти во истрагата.
Русковска вели дека „се уште не контактирале други обвинители и истражители од СЈО во врска со случајот „Рекет“, како и за предметот „Империја“. Уште еднаш потврди дека премиерот Зоран Заев го информирал ЈО за случајот „Рекет“. Други случаи на уцена врз бизнисмени пријавени од страна на премиерот, немало.

0 Коментари

Остави коментари