Роси за Лоренцо: Еден од најголемите пилоти на МотоГП во модерната ера
Foto

Роси за Лоренцо: Еден од најголемите пилоти на МотоГП во модерната ера

Ветеранот Валентино Роси го прокоментира повлекувањето на трикратниот светски шампион во МотоГП, Хорхе Лоренцо.

Шпанецот ја објави својата одлука три дена пред последната трка и една година пред истекот на договорот со Хонда.

 

– Мислам дека тој е сигурно еден од најголемите пилоти на МотоГП во модерната ера на Шампионатот. Мислам дека губиме многу важен дел од нашиот спорт. Тој е голем шампион кој многупати ме изненади со својата брзина и концентрација. Откако дојде во МотоГП, уште од првиот момент беше силен, па така се претставуваше десет години. Долго време сме колеги. Многу години го делевме боксот и би рекол дека тој е еден од моите најсилни конкуренти. Жално е што тој си заминува, но мило ми е што тој е добро и му посакувам многу среќа во иднина, ја прокоментира Роси ситуацијата.

0 Коментари

Остави коментари