Регистрирани се 428 нови случаи на Ковид-19
Foto

Регистрирани се 428 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1853 тестирања, а регистрирани се 428 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 200

-Куманово 16

-Дебар 2

-Штип 9

-Прилеп 29

-Тетово 30

-Струга 2

-Велес 6

-Битола 14

-Охрид 4

-Кавадарци 17

-Гостивар 5

-Гевгелија 15

-Струмица 11

-Крива Паланка 1

-Радовиш 6

-Кочани 12

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 2

-Пехчево 1

-Берово 5

-Валандово 2

-Виница 3

-Делчево 4

-Кратово 2

-Свети Николе 3

-Кичево 11

-Ресен 10

-Неготино 5

Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87г) двајца од Тетово (75 и 53г), еден од Струга (55г), еден од Струмица (83г) и еден пациент од Крива Паланка (80г). Од нив 1 пациент е починат вонболнички услови, останатите 9 се починати во болница.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од:

- Скопје 57

- Куманово 11

- Штип 6

- Прилеп 8

- Тетово 8

- Струга 2

- Велес 2

- Битола 2

- Охрид 2

- Гостивар 2

- Струмица 7

- Крива Паланка 1

- Радовиш 6

- Кочани 8

- Валандово 1

- Кичево 5

Досега во земјата се направени вкупно 221.011 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23628, бројката на оздравени пациенти е 17239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5555.

0 Коментари

Остави коментари