Регистрирани се 24 нови случаи на Ковид 19, нема починати
Foto

Регистрирани се 24 нови случаи на Ковид 19, нема починати

 Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Регистрирани  се 24 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 156.078

Оздравени се 6 пациенти – нема пријавено починати лица.

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: 

• Во последните 24 часа се направени 4.133 тестирања, а регистрирани се 24 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 6, Тетово – 5, Куманово – 3, Прилеп и Кичево – по 2, Битола, Охрид, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.

• Регистрирани сe 6 оздравени пациенти од: Скопје – 4, Тетово и Струмица - по 1.

 • Не се регистрирани починати пациенти.

 • Направени се 4.133 тестови преку: ИЈЗ-59, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–25, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-90, Авицена-151, Биотек-119, Систина-59, лабораторија Лаор-516, Синлаб-5, Ремедика-9, Плодност–32, Генеа–12, Никоб лаб-732, ВФВ Медикал-20, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2101.

Досега во земјата се направени вкупно 953.144 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.078 бројката на оздравени пациенти е 150.276, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 310.

0 Коментари

Остави коментари