Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136. седница
Foto

Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136. седница

Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Џафери даде пауза до 22:00 часот кога, како што најави, ќе почне 136. седница на чиј дневен ред се четири точки: разрешувањето на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, Предлог-законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени, Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик по скратена постапка, како и Предлог-законот за дополнување на Законот за лична карта во прво читање.

На 135. седница освен Предлог-законот за ЈО е и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители. Џафери попладнево рече  дека Собранието ќе работи без прекин, додека не се распушти. Седницата за распуштање е закажана за недела во 12 часот.

0 Коментари

Остави коментари