Работната агенда на Талат Џафери го одложи неговото сведочење за „27 април”, следното рочиште на 28 септември
Foto

Работната агенда на Талат Џафери го одложи неговото сведочење за „27 април”, следното рочиште на 28 септември

Следното рочиште за „Организаторите на 27 април” е закажено  за 28 април. Се очекува на тоа рочиште да сведочи и претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој денеска не беше присутен поради неговата дневна работа агенда, и зато што пред него сведочеа неколку актуелни и поранешни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. На едно од следните рочишта за овој предмет е најавено дека ќе сведочи и поранешниот пратеник на Движењето Беса, Зеќирија Ибрахими, кој на 27 април 2017 години од говорницата на Собранието ја интонираше албанската химна, отако пратеникот Крсто Муковски ја испеа македонската химна.

На денешното рочиште за овој случај по предлог на одбраната на обвинетиот Трајко Велјановски, во судница сведочеа неколку поранешни и актуелни пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, кој наведоа дека немаат никакви информации за тоа што се случи на 27 април.

Случајот за „Организаторите на 27 април” се наоѓа во доказна постапка. Овој предметот го води судијата Илија Трпков, а застапник на обвинението е Вилма Русковска.

Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски. Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

0 Коментари

Остави коментари