Протест против Борис Џонсон во Лондон
Foto

Протест против Борис Џонсон во Лондон

Илјадници луѓе синоќа во Лондон протестираа против наследникот на Тереза Меј, Борис Џонсон.

Демонстрантите на двокатен автобус држеа говори против политиката на Џонсон, а протестот беше поддржан од различни граѓански организации, меѓу кои и движењето „Моментум“, кое е тесно поврзано со Лабуристичката партија, главната опозициска сила во британскиот Парламент.

– Влеговме во политичка епоха, во која фактите немаат значење и Џонсон исклучително успешно го користи тоа, изјави лондонскиот универзитетски професор Енди Јангар.

0 Коментари

Остави коментари