Протест на младите од Босилево против рудникот „Иловица“
Foto

Протест на младите од Босилево против рудникот „Иловица“

Младите од Босилово со протестен марш против изградба на рудникот за бакар Иловица – Штука. Ја повикаа Владата под итно да се произнесе за овој рудник дали ќе профункционира или ќе му се одземе концесијата оти се плашат за сопственото здравје. 

Се јави и „Еуромакс“ кој тврди дека нивниот проект нема да загадува и апелираа да не се шират неточни информациии.

0 Коментари

Остави коментари