Познати се сите полуфиналисти на ЕП во ракомет
Foto

Познати се сите полуфиналисти на ЕП во ракомет

Ракометарите на Словенија станаа полуфиналисти уште пред да го одиграат својот натпревар од последното коло во Главната фаза на ЕВРО 2020. Причина за тоа е киксот на Унгарија против Португалија (26-34), со што и математички никој не може да ја стигне Словенија на второто место во групата во Малме.

Истовремено, Хрватска и Шпанија одиграа 22-22, резултат, кој им одговара на Шпанците во разврската за првото место во групата во Виена. Тоа значи дека во полуфиналето ќе играат Хрватска и Словенија, а Шпанија ќе се соочи со Норвешка.

Подоцна вечерва, Норвежаните го оправдаа својот статус на единствена репрезентација со максимален ефект на ЕП, совладувјаќи ја Словенија со 33-30. Полуфиналињата се играат в петок, а мечот за пехарот е предвиден за в недела.

0 Коментари

Остави коментари