Познати се групите за кошаркарскиот турнир на Олимпијадата во Токио
Foto

Познати се групите за кошаркарскиот турнир на Олимпијадата во Токио

Завршија финалните натпревари од кошаркарските олимписки квалификации. Нивни победници се репрезентациите на Словенија, Германија, Италија и Чешка, кои ги добија последните четири билети за Олимписките игри во Токио.

Така, стана познат конечниот состав на групите за олимпискиот турнир.

Група А: Иран, Франција, САД, Чешка.

Група Б: Австралија, Германија, Италија, Нигерија.

Група Ц: Аргентина, Јапонија, Шпанија, Словенија.

Од секоја група двете првопласирани одат во четвртфинале, како и две селекции од трите ко ќе завршат на третото место.

Олимпискиот турнир во кошарка ќе се одржи од 25 јули до 7 август.

0 Коментари

Остави коментари