Полицијата во Истанбул со солзавец спречи марш на жените

Турската полиција со солзавец синоќа растера неколку илјади жени кои се собраа во центарот на Истанбул на марш по повод одбележувањето на Меѓународниот ден на жената. Жените се собрале на плоштадот „Таксим“ каде што планирале да го почнат маршот, но неколку стотини полицајци им го блокирале патот за да ги спречат да тргнат по главната пешачка авенија. Како што пренесуваат агенциите, полицијата фрлила солзавец за да ги растера жените.