Почина поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак
Foto

Почина поранешниот египетски претседател Хосни Мубарак

Поранешниот долгогодишен египетски претседател Хосни Мубарак денеска почина на 91-годишна возраст, пренесе ДПА.

Мубарак беше политичар и поранешен претседател на Република Египет во периодот од 1981 до 2011 година.

Тој беше соборен од власта во протестите на арапската пролет, а подоцна и осуден на затворска казна. Но, по воениот преврат и доаѓањето на власт на актуелниот претседател Абдел Фатех Ал Сиси, инаку поранешен генерал и командант на египетската армија, Мубарак беше ослободен од затвор.

0 Коментари

Остави коментари