Плевнелиев го одбил Борисов да биде претседателски кандидат на ГЕРБ за изборите во ноември
Foto

Плевнелиев го одбил Борисов да биде претседателски кандидат на ГЕРБ за изборите во ноември

Поранешниот бугарски претседател, Росен Плевнелиев, го одбил предлогот на партијата на Бојко Борисов, ГЕРБ, да биде нивни кандидат за претседател на изборите во Бугарија на 14 ноември, изјави самиот тој за телевизијата „Бугарска On Air“.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Плевнелиев, кој беше претседател на Бугарија од 2012 до 2017 година, остварил телефонски разговор со поранешниот премиер Борисов.

Пред два месеци, Плевнелиев разговарал со Борисов кога искрено и чесно му кажал зошто не може да биде претседателски кандидат на ГЕРБ.

Тој ја смета за неуспешна стратегијата на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, да се соочи во претседателската битка со Румен Радев. Според него, предложениот кандидат на поранешната владеачка партија задолжително треба да биде натпартиски и го повика Борисов да не ја повтори грешката со кандидатурата на поранешната претседателка на Националното собрание, Цецка Цачева, која беше претседателски кандидат на ГЕРБ во 2016 година, кога победи Румен Радев.

Плевнелиев не ја пропушти шансата да го нападне Румен Радев, нарекувајќи го популист.

0 Коментари

Остави коментари