Петмина загинати при снежна бура во Калифорнија
Foto

Петмина загинати при снежна бура во Калифорнија

Најмалку пет луѓе загинаа во снежната бура што погоди делови од Калифорнија.

Во планинската област на Сиера Невада падна повеќе од 1,5 метри снег.

Според метеоролозите се очекуваат нови снежни врнежи во текот на претстојниот викенд, посебно на Карпестите планини и американскиот Средниот Запад.

Од вторникот во сила е наредбата за евакуација на населението од некои делови на Лос Анџелес и на Санта Барбара поради опасност од одрони во подрачјата кои минатата година беа зафатени од пожари.

0 Коментари

Остави коментари