Пандев со Џенова избори опстанок во Серија А
Foto

Пандев со Џенова избори опстанок во Серија А

Тимот на Џенова за кој настапува македонскиот репрезентативец Горан Пандев и следната сезона ќе игра во најквалитетното фудбалско натпреварување во Италија.

Ова е епилогот по вечерашните средби од последното, 38. коло во Серија А по кое беше решена и последната непознаница.

Џенова ја совлада Верона, додека нивниот директен конкурент во борбата за опстанок, екипата на Лече на домашен терен загуби од Парма.

Горан Пандев одигра 83 минути и забележа асистенција при вториот погодок на домаќините.

Резултати на последните пет натпревари од Серија А во сезоната 2019/20:

СПАЛ – Фиорентина 1:3

Болоња – Торино 1:1

Џенова – Верона 3:0

Лече – Парма 3:4

Сасуоло – Удинезе 0:1

Шампион е Јувентус, а со него во Лигата на шампионите се пласираа Интер, Аталанта и Лацио.

Во Лигата на Европа ќе играат Рома и Милан

Покрај Лече, од претходно веќе се знаеше дека лигата ќе ја напуштат Бреша и СПАЛ. 

0 Коментари

Остави коментари