Освојувачи на медали на вториот натпреварувачки ден на Игрите во Токио
Foto

Освојувачи на медали на вториот натпреварувачки ден на Игрите во Токио

На Олимписките игри во Токио на вториот натпреварувачки ден поделени се 18 сета награди. Медали освоија:

 

Стрелање воздушен пиштол 10 метри – жени:

1. Виталина Бацарашкина (Русија)

2. Антоанета Костадинова (Бугарија)

3. Рансин Jианг (Кина)

 

Стрелаштво екипно – жени:

1. Јужна Кореја

2. Русија

3. Белорусија

 

Мечување – жени:

1. Ли Кифер (САД)

2. Ина Дериглазова (Русија)

3. Лариса Коробеиникова (Русија)

 

Таеквондо – жени до 57 кг:

1. Анастасија Золотич (САД)

2. Татјана Минина (Русија)

3. Луо Чиа-Линг (Кинески Тајпеј)

3. Хатиџе Кјубра Илгун (Турција)

 

Пливање:

 

мажи 400 метри мешано:

1. Чејс Калиш (САД)

2. Џеј Лизерленд (САД)

3. Брендон Смит (Австралија)

 

400 метри слободно:

1. Ахмед Хафнави (Тунис)

2. Џек Меклафлин (Австралија)

3. Киран Смит (САД)

 

жени 400 метри мешано:

1. Јуи Охаши (Јапонија)

2. Ема Вејан (САД)

3. Хејли Фликингер (САД)

 

штафета 4х100 метри, слободен стил

1. Австралија

2. Канада

3. САД

 

Стрелање воздушна пушка, 10 метри – мажи:

1. Вилијам Шанер (САД)

2. Шен Лихао (Кина)

3. Јанг Хаорхан (Кина)

 

Скејтборд – мажи:

1. Јуто Хоригом (Јапонија)

2. Калвин Хофлер (Бразил)

3. Џагер Итон (САД)

 

Синхронизирано скокање отскочна даска три метри – жени:

1. Ши Тингмао – Ванг Хан (Кина)

2. Џенифер Абел – Мелиса Цитрини-Болие (Канада)

3. Лена Хентшел – Тина Пунзел (Германија)

 

Велосипедизам – жени:

1. Ана Кизенхофер (Австрија)

2. Анамик ван Влутен (Холандија)

3. Елиза Лонго-Боргини (Италија)

 

Кревање тежина – мажи:

До 61 кг:

1. Ли Фабин (Кина)

2. Еко Јули Ираван (Индонезија)

3. Игор Сон (Казахстан)

 

До 67 кг:

1. Чен Лијун (Кина)

2. Луис Москера (Колумбија)

3. Мирко Зани (Италија)

 

Џудо – жени:

До 52 кг:

1. Ута Абе (Јапонија)

2. Амандин Бушар (Франција)

3. Одет Џуфрида (Италија)

3. Челси Џилс (Велика Британија)

 

Џудо – мажи:

До 66 кг:

1. Хифуми Абе (Јапонија)

2. Важа Маргвелашвили (Грузија)

3. Даниел Каргини (Бразил)

4. Ан Ба Ул (Јужна Кореја)

 

Мечување – мажи:

1. Ромен Каноне (Франција)

2. Гергеј Шиклоши (Унгарија)

3. Игор Реизлин (Украина)

 

Таеквондо – мажи до 68 кг:

1. Улугбек Рашитов (Узбекистан)

2. Бредли Синден (Велика Британија)

3. Чао Шуаи (Кина)

3. Хакан Рехбер (Турција).

0 Коментари

Остави коментари