Ѓоковиќ по петти пат го освои Вимблдон
Foto

Ѓоковиќ по петти пат го освои Вимблдон

Маратонско финале на Вимблдон заврши со победа на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во дуелот со Роџер Федерер. Победникот повторно се решаваше по пет сета 3-2 (7-6/5, 1-6, 7-6/4, 4-6, 13-12)

Двајцата тенисери започнаа резервирано на стартот, во очекување на долга борба за титулата. Немаше многу брејк шанси во првиот сет кој се реши преку тај-брејкот. Ѓоковиќ беше максимално сконцентриран во клучните моменти и го зададе првиот удар во финалниот меч.

Сосема неочекуван старт имаше вториот сет кој донесе два одземени сервиси од страна на Федерер кој го загуби сетот со 6-1.

По неколку пропуштени брејк шанси на федерер, продолжението беше во негов стил. Тој успеа одново двапати да го одземе сервисот на противникот и многу лесно се избори за петти и одлучувачки сет.

Ѓоковиќ прв направи разлика и со брејк поведе со 4-2, но Федерер возврати и не дозволи трофејот да му побегне од раце така лесно. На крај повторно одлучуваа деталите, а Ѓоковиќбеше поуспешен во тај-брејкот за конечна победа од 13-12.

Ѓоковиќ се стекна со петтата титула на Вимблдон, односно стигна од својата 16-та грен слем титула во кариерата, само на четири од денешниот ривал.

0 Коментари

Остави коментари