ОИ: Одбојкарите на Иран ја изненадија Полска, САД убедливи против Франција
Foto

ОИ: Одбојкарите на Иран ја изненадија Полска, САД убедливи против Франција

Бразил со победа ја почна одбраната на олимписката титула на машкиот одбојкарски турнир што денеска започна во Токио со воведните натпревари во групите А и Б.

Во највозбудливиот натпревар на првиот ден, Иран во Групата А ја совлада Полска со 3:2, домаќинот Јапонија триумфираше со 3:0 над Венецуела, додека Италија беше подобра од Канада со 3:2.

Во групата Б, Бразил го совлада Тунис со 3:0, Русија триумфираше над Аргентина со 3:1, додека САД ја совлада Франција со максимални 3:0 во сетови.

Пласман во четвртфиналето ќе изборат по четири репрезентации од двете групи.

0 Коментари

Остави коментари