ОИ: Јапонија се искачи на првото место во пласманот за медали
Foto

ОИ: Јапонија се искачи на првото место во пласманот за медали

На Олимписките игри во Токио, во тек е вториот натпреварувачки ден, кој го одбележуваат јапонските спортисти. Домаќинот на Олимпијадата го презема од Кина лидерското место на листа медалисти.

Јапонија го освои златниот медал во скејтборд, Јуто Хоригоме стана првиот победник во овој спорт во историјата на Олимписките игри.

Големо изненадување направи пливачот Ахмед Хафнаој на Тунис му донесе златен медал на 400 метри слободно.

Јапонија и Кина водат со по три златни медали, а по нив следуваат 11 земји со по едно злато.

0 Коментари

Остави коментари