Одбиена жалбата на Мерцедес, потврдeнa титулата на Ферстапен

Жалбата која германскиот тим во Формула 1, Мерцедес, ја поднесе по вчерашната трка во Абу Даби и спектакуларната завршница во која Макс Ферстапен (Ред Бул) го победи Луис Хамилтон и стана светски првак, е одбиена.

Како што е соопштено од раководството на трката, холандскиот возач не го прекршил правилникот на трката.

Во финишот на трката, во време додека на патеката беше безбедносното тркало, Верстапен имаше забрана за претекнување, но таа одлука беше повлечена со влегувањето во последниот круг во кој Холанѓанецот на драматичен начин го мина Хамилтон и стана 34. светски првак во историјата на Формула 1.