Обвинет поранешен командант на базата на Гвантанамо
Foto

Обвинет поранешен командант на базата на Гвантанамо

Поранешниот командант на базата на Гвантанамо, капетан Џон Нетлтон, е обвинет за попречување на истрагата и други прекршоци поврзани со смртта на цивил, кој работел во базата на 2015 година.

Нетлтон, исто така, е обвинет за прикривање на докази поврзани со смртта на Кристофер Тар, чие тело беше пронајдено во морето, недалеку од американската база во Куба.

Во обвинението се наведува дека Нелтон ги прикривал информациите оти тој бил во врска со сопругата на Тер и дека двајцата се истепале ноќта кога исчезнал Тер.

Капетан беше уапсен денеска во Флорида.

Неговиот адвокат рече дека не го видел обвинението и одби да го коментира случајот.

Нетлтон командувал со поморска база во Гвантанамо, но не и со затворот за осомничени терористи.

0 Коментари

Остави коментари