Обилниот дожд предизвика поплави во Сплит
Foto

Обилниот дожд предизвика поплави во Сплит

Обилните дождови денеска во Далмација, предизвикаа поплави во Сплит. Голем број улици во Сплит се под вода, а на терен покрај пожарникарите се и работници на патишта, водовод и канализација, како и полицијата.

Поради надојдената вода голем број патишта во Далмација се непроодни и затворени. Според метеоролозите и во следните денови се очекува дожд и грмотевици, а на високите места снег. 

0 Коментари

Остави коментари