Нови 147 случаи на ковид 19, починати 6 лица
Foto

Нови 147 случаи на ковид 19, починати 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-7, Велес-5, Битола-4, Охрид-5, Гостивар-9, Струмица-1, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Свети Николе-7, Кичево-4, Ресен-4. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 111 оздравени пациенти од: Скопеј-56, Штип-7, Тетово-36, Велес-2, Битола-3, Гостивар-1, Гевгелија-2, Струмица-1, Свети Николе-1, Ресен-2.  

Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово, еден пациент од Штип и еден од Берово.  

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (63г). Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти од Скопје (59г) и (63г) и еден пациент од Штип (36г). Во болницата во Штип е починат пациент од Берово (69г), во Куманово пациент (78г).  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6932, бројката на оздравени пациенти е 2987, на починати е 334, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3611. Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 3343, активни 1987

• Куманово 793, активни 240

• Дебар 103, активни 51

• Штип 371, активни 158

• Прилеп 277, активни 51

• Тетово 758, активни 385

• Струга 252, активни 154

• Велес 194, активни 43

• Битола 61, активни 22

• Охрид 195, активни 166

• Кавадарци 21, активни 15

• Гостивар 151, активни 91

• Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)

• Струмица 17, активни 9

• Крива Паланка 16, активни 10

• Радовиш 4, активни 0

• Крушево 7, активни 4

• Кочани 74, активни 21

• Пробиштип 25, активни 16

• Демир Хисар 2, активни 1

• Македонски Брод 6, активни 4

• Пехчево 6, активни 3

• Берово 3, активни 0

• Валандово 6, активни 2

• Виница 3, активни 0

• Делчево 1, активни 0

• Кратово 5, активни 2

• Свети Николе 41, активни 36

• Кичево 44, активни 38

• Ресен 120, активни 93

• Неготино 21, активни 6 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија) 

Направените 1296 теста се преку: ИЈЗ –585, Авицена –99, Биотек –75, МАНУ -158, Жан Митрев (Филип Втори) -209, Судска медицина-1,  Систина  со PCR метода -133, ЦЈЗ Битола-36. Досега во земјата се направени вкупно 66.133 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. 

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.   

Во болницата во Козле се хоспитализирани 37 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 5 деца позитивни и суспектни на вирусот. 

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, вкупно хоспитализирани се 120 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти. 

Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се хоспитализирани 42 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 95 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 409

• Аеродром - 150

• Бутел - 162

• Гази Баба - 189

• Центар – 143

• Карпош – 163

• Сарај – 149

• Кисела Вода – 109

• Ѓорче Петров – 114

• Студеничани – 110

• Шуто Оризари – 86

• Арачиново – 50

• Илинден – 32

• Петровец – 16

• Чучер Сандево – 18

• Сопиште – 14

• Зелениково-6

• Странец – 2

• Нераспределен- 65

0 Коментари

Остави коментари