Нетанјаху повторно го обвинува Иран за агресивност
Foto

Нетанјаху повторно го обвинува Иран за агресивност

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денеска дека Иран станува се поагресивен во регионот затоа што не е адекватно одоговорено на неговите акции во последно време, јавија британските медиуми.

Зборувајќи на една воена церемонија Нетанјаху изјави дека и Иран и неговите сојузници се повеќе се вооружуваат.

 

Нетанјаху не ги прецизираше своите обвинувања, но, како што наведуваат британските медиуми, неговата изјава доаѓа по повлекувањето на американските сили од Сирија и бидејќи, и покрај заканата на американскиот претседател Доналд Трамп, не е адекватно одговорено на наводниот ирански напад на саудиските нафтени инсталации.

0 Коментари

Остави коментари