НБА во случај на откажување на сезоната ќе изгуби милијарда долари
Foto

НБА во случај на откажување на сезоната ќе изгуби милијарда долари

Пандемијата на коронавирус претставува голема опасност за најсилната кошаркарска лига во своетот. Доколку сезоната се откаже, НБА ќе изгуби околу милијарда долари, пренесува „Вашингтон пост“.

Претходно беше објавено дека лигата има три опции за продолжување на сезоната: продолжување со публика, продолжување на натпреварите без публика, можност за организирање на добротворен турнир со учество на разни играчи кои би биле тестирани и изолирани.

НБА лигата беше прекинато откако кошаркарот на Јут, Руди Гобер беше позитивен на тест за коронавирус.

0 Коментари

Остави коментари