Напад со нож во Кина, повредени околу 40 деца и возрасни
Foto

Напад со нож во Кина, повредени околу 40 деца и возрасни

Најмалку 40 лица се повредени утринава во напад со нож во основно училиште во јужниот дел на Кина, објавија локалните медиуми.

Нападот се случил во училиште во градот Вужоу во автономниот регион Гуангкси, објави весникот „Глобал тајмс“ на Твитер.

Осомничениот е 50-годишен маж, кој работел како чувар во училиштето, пренесуваат кинеските државни медиуми. Тој е приведен од полицијата и засега не е позната причината за нападот.

Според наводите на локалната влада, 37 деца и неколкумина возрасни лица се здобиле со повреди од различен степен. Меѓу повредените е и директорот на училиштето и еден припадник на обезбедувањето. Кинеската телевизија ЦЦТВ објави дека тројца од повредените се наоѓаат во тешка состојба.

0 Коментари

Остави коментари