Напаѓачот од германски Ханау имал екстремно десничарски ставови
Foto

Напаѓачот од германски Ханау имал екстремно десничарски ставови

Осомничениот за пукањето во два наргиле барови во Германија, во кое загинаа девет лица, а кои подоцна изврши самоубиство, оставил проштално писмо во кое се изразуваат екстремни десничарски погледи.

Германскиот весник „Билд“објави дека мажот што го идентификува како Тобијас Р., оставил видео порака во која презема одговорност за нападот.

Тој беше пронајден мртов во неговиот стан во Ханау по нападот, соопшти полицијата.

0 Коментари

Остави коментари