„Најзаклучениот“ град во светот: Мелбурн повторно отворен
Foto

„Најзаклучениот“ град во светот: Мелбурн повторно отворен

Мелбурн повторно се отвора, бидејќи најзаклучениот град во светот ги олеснува ограничувањата за пандемијата.

Жителите на Мелбурн се собраа во градските пабови, ресторани и фризерски салони во раните утрински часови, откако најзаклучениот град во светот излезе од својата најнова серија ограничувања заради ширењето на КОВИД-19.

Вториот по големина град во Австралија досега издржа 262 дена или скоро девет месеци. Ова беа ограничувања за време на шест одделни заклучувања од март 2020 година, што претставува најдолго кумулативно заклучување за кој било град во светот.

Главниот град на Аргентина, Буенос Аирес, минатата година помина низ 234 директни денови на заклучување.

Во Мелбурн, луѓето беа видени како навиваат и плескаат од нивните балкони, додека автомобилите непрекинато свиреа во 23:59 часот.

Многу места, вклучително и продавници за храна и фризери, беа отворени во необичниот час за таа пригода.

Џош Михан, сопственик на берберницата „The Bearded Man“ во Мелбурн, за Ројтерс изјави дека е речиси резервиран за следниот месец и ги охрабрува клиентите да закажуваат термини за Божиќ.

0 Коментари

Остави коментари