Најмалку 21 жртва при лавини во Авганистан
Foto

Најмалку 21 жртва при лавини во Авганистан

Најмалку 21 лице загина во серија лавини што вчера ја погодија Дајкунда, централна провинција во Авганистан, соопштија денеска властите.

Според портпаролот на Министерството за вонредни ситуации, седум лица се водат како исчезнати, додека 10 се повредени.

Во лавините се уништени 50 куќи, а жртвите се членови на две семејства.

Спасувачките тимови бараат преживеани. Поголем број патишта се затворени поради опасност од нови лавини.

Оваа зима во тој дел на Авганистан има обилни снежни врнежи, лавини и поплави.

 

Вкупниот број настрадани во последните неколку месеци изнесува 72 лица.

0 Коментари

Остави коментари