Надал го совлада Вавринка за победата број 50 во 2019 година
Foto

Надал го совлада Вавринка за победата број 50 во 2019 година

Рафаел Надал го продолжува својот марш до првата „Мастерс“ титула на турнирот во Париз. Доцна синоќа, Шпанецот го победи Стен Вавринка со 6-4, 6-4 за 1 час и 27 минути за да се квалификува во седмото 1/4-финале во сезоната.

Надал на двапати запиша брејк во по еден во секоја дивизија и забележал број 50 победа во 2019. Ова е 11-ти пат во неговата кариера. Левичарот исто така го зголеми својот позитивен биланс против Швајцарецот до победа од 19-3.

Во следната фаза Надал ќе игра против еден од милениците на француската публика -Жо-Вилфред Цонга. 34-годишниот Цонга спаси две меч топки и забележа пресврт во својот меч против Јан-Леонард Струф (2-6, 6-4, 7-6 (6)).

Другиот 1/4-финален пар во долната половина на шемата ги спротивставува Гаел Монфис и Денис Шаповалов. Вчера, Монфис направи пресврт против Раду Албот (4-6, 6-4, 6-1) и се доближи до пласман во финалниот АТП турнир во Лондон.

 

Шаповалов го елиминираше Александар Зверев по 6-2, 5-7, 6-2.

0 Коментари

Остави коментари