Можно е Ким Џонг-ун да ја посети Москва
Foto

Можно е Ким Џонг-ун да ја посети Москва

Кремљ соопшти дека ја разгледува можноста севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун да ја посети Москва до крајот на годината.

Јуриј Ушков, советникот за надворешна политика на рускиот претседател Владимир Путин, денеска изјави дека Москва и Пјонгјанг разговараат за времето и местото на посета на Ким, но оти досега не е постигнат договор. 

Изјавата на Ушков уследи откако претставникот на американскиот претседател Доналд Трамп за Северна Кореја, Стивен Бејгун разговараше со рускиот заменик министер за надворешни работи Игор Моргулов.

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека Бејгун и Моргулов се договориле да ги интензивираат дипломатските напори за денуклеаризација на Северна Кореја.

0 Коментари

Остави коментари